Նախօրեին Մոլդովայի Ազգային հակակոռուպցիոն կենտրոնը ձերբակալել է Մոլդովայի Գագաուզիայի ինքնավար շրջանի ղեկավար Եվգենյա Գուցուլին։ Այս մասին հայտնում է Araratnews.am-ը՝ հղում անելով կենտրոնի մամուլի ծառայությանը։
«Գուցուլը ձերբակալվել է 72 ժամով», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Գուցուլը Մոլդովայում նախկինում մեղադրվել է «Շոր» ընդդիմադիր կուսակցության կողմից ֆինանսավորման խախտումների մեջ (2023 թվականի հունիսին Մոլդովայի Սահմանադրական դատարանը դա անօրինական է ճանաչել): Դատախազության տվյալներով՝ Գագաուզիայի ղեկավարը նախընտրական քարոզարշավը ֆինանսավորելու համար միջոցներ է ստացել կազմակերպված հանցավոր խմբից։
Գուցուլը հաղթել է շրջանի ղեկավարի ընտրություններում 2023 թվականի մայիսին։ Նա հանդես է գալիս Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման օգտին. 2024 թվականի մարտին նա հանդիպել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Քիշնևը պետք է հրաժարվի ճնշման իր մեթոդներից և ազատություն տա երկրի բոլոր քաղաքական ուժերին։