Դուբայում բացվել է «Էքսպո-2020» համաշխարհային ցուցահանդեսը (տեսանյութ)
Դուբայում կայացել է Համաշխարհային ցուցահանդեսի բացման արարողությունը: Այս միջոցառումը իր տեսակի մեջ առաջին միջազգային իրադարձությունն է Մերձավոր Արևելքում կորոնավիրուսային համաճարակի սկզբից ի վեր: Ցուցահանդեսը պետք է սկսվեր անցյալ տարի, սակայն համաճարակային իրավիճակի և սանիտարական սահմանափակումների պատճառով այն հետաձգվել էր։ Պատմության մեջ առաջին անգամ Համաշխարհային ցուցահանդեսը հետաձգվեց, այլ ոչ թե չեղարկվեց։
Դուբայում «Expo 2020»-ի համար համալիր է կառուցվել, որի արժեքը կազմում է մոտ 7 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Բացման արարողությունը տեղի ունեցավ էքսպո կենտրոնի կենտրոնական հրապարակում՝ Ալ-Վասլ գմբեթի տակ: Գլխագիրը դարձավ իտալացի տենոր Անդրեա Բոչելին: Euronews-ին տված հարցազրույցում նա ասաց, որ մեծ հույսեր է կապում այս իրադարձության հետ.
«Մենք բոլորս այնպիսի տարի ենք ապրել, որ ոչ ոք չէր էլ կարող պատկերացնել: Մենք կորցրինք շատ կարևոր բաներ, օրինակ՝ ազատությունը և, որոշ չափով, արժանապատվությունը: Այժմ վերջապես լույսհայտնվեց թունելի վերջում: Հուսով եմ, որ այս իրադարձությունը մեզ լավատեսություն կպարգևի, մեր մեջ պատրաստակամություն կառաջացնի վերջապես թողնել այն ամենը, ինչ կատարվեց մեզ հետ »:
Դուբայի համաշխարհային ցուցահանդեսը կգործի մինչև 2022 թվականի մարտի վերջ: